Borsi, Rákóczi-kastély déli térfala 2024

A Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti Tagozata „Borsi, Rákóczi-kastély déli térfala 2024" címmel nyílt, építészeti tematikájú pályázatot hirdet meg.
  
  1. A pályázat tárgya, célja
 
Az ötletpályázat célja a közelmúltban felújított borsi Rákóczi-kastély déli térfalának építészeti megfogalmazása a várkastély zárt jellegének, formájának visszaállítása. További cél lehet a helyreállított és már látogatható kastély jelenlegi rendeltetéseit esetleg bővíteni, azon kívül a kastély és a Bodrog kapcsolatát építészetileg megfogalmazni, illetve arra utalni. A Magyar Művészeti Akadémia (a továbbiakban: MMA) Építőművészeti Tagozata és a Teleki László Alapítvány nem kapcsolja jelen kiírást bármely további tervezéshez, kivitelezéshez vagy közvetlen megvalósítási célhoz.
 
 
  1. Előzmények
 
A kastély eredetileg több építészeti periódusban a 16. század közepétől, nagyjából egy évszázad alatt épült, két reneszánsz épület egybekötésével, melyből az egyik a pályázat szűkebb helyszínén, a déli szárny helyén helyezkedett el. Az egyik korai épület építtetője egy ismeretlen helyről előkerült kőtöredék építési felirata szerint Zeleméri Kamarás Miklós volt, Lórántffy Zsuzsanna anyai nagyapja.  1676. március 27-én itt, ebben a kastélyban született II. Rákóczi Ferenc. A kastély a Rákóczi-szabadságharc utáni időben pusztulásnak indult. A déli szárny helyén volt a kastély kápolnája és minden bizonnyal a kastély kapuja, bejárata is. Eredetileg majdnem az egész déli szárny területe alápincézett volt, de a pincéket az időnként megemelkedő talajvíz eláraszthatta, ezért hamar feltöltötték azokat és új járószinteket hoztak létre. A kastély bástyáit, erődrendszerét több periódusban bővítették, ezt leginkább a pályázat helyszínén, az elbontott déli térfal helyén előkerült régészeti leletek bizonyítják.
A kastély déli oldalán a megmaradt 17. századi leírások szerint díszkert volt. A borsi kastélyépület és kertegyüttes a magyar kertörökség egyik kiemelkedő helyszíne. Tudvalevő, hogy Lorántffy Zsuzsanna kora legismertebb és legnagyobb tudású kertművelője volt. Jelentősebb birtokaikon (Sárospatak, Zboró, Borsi), majd később az erdélyi fejedelmi birtokokon (Gyalu, Fogaras, Radnót) a magyar reneszánsz kertek korszakra jellemző kertjeit hozta létre, tartotta fenn, a liktáriumos házakban készítette a gyógy- és higiéniás készítményeket, a gyümölcsök, zöldségek téli konzerválását, generációkat nevelt fel ennek a tudásnak az átadásában. Erre a korszakra jellemző úgynevezett tábláskertek legfontosabb ikonográfiai elemei: szabályos táblába rendezett vegyes növényágyak (virág, zöldség- fűszer- és gyógynövények), gyümölcsfákból kialakított lugasok, haltartók, halastavak, filegóriák, liktáriumosházak, hűsölőházak, pincék, és a különböző funkciójú kertek (füves, mogyorós, nyulas, méhes stb.).
A kastélyt még romos állapotában is, főleg, mint II. Rákóczi Ferenc születésének helye, zarándokhelyként tisztelték, magyarokon kívül lengyelek, ruszinok és szlovákok is gyakran utaztak ide. Több éves kutatás után 2021-ben a kastély keleti, északi és nyugati szárnyát sikerült helyreállítani, benne szálloda, étterem, konferenciaközpont és múzeum működik. A helyreállítás során kialakított, II. Rákóczi Ferenc életét bemutató kiállítás látogatottsága minden megelőző várakozást felülmúl. 
 
A pályázat területe jelenleg régészeti módszerekkel bemutatott romterület, azonban a régészeti kutatások és a helyreállítást megelőző tudományos dokumentáció egyaránt egyértelműen kimutatták, hogy az együttes egykor zárt, erődített várkastély volt.
 
 
  1. A pályázat jellege, a tervezési program és a kiadott mellékletek
 
A pályázat jellege: ötletpályázat, célja nem a továbbtervezésre legalkalmasabb tervező kiválasztása, hanem innovatív építészeti ötletek, javaslatok beszerzése, a művészeti alkotómunka ösztönzése. Ennek értelmében a kiírót nem terheli a díjazásban részesülő pályamű(vek) szerzőjével (szerzőivel) való, a további tervezési feladatra vonatkozó szerződéses megállapodás kötelezettsége.
Jelen feladat-meghatározás csak gondolatébresztő és funkcionális igény-vázlat, a térfal visszaállításához, a működéséhez feltételezhetően szükséges funkciók, kiszolgáló létesítmények és a rendezendő problémák feltérképezésére szolgál.
A tervezési program tehát szabadon kezelhető, kiegészíthető vagy csökkenthető – az ötletpályázat „szabad kezet" kíván adni a tervezőknek, hogy kifejthessék gondolataikat a feladattal kapcsolatban.
A tervezésbe bevonandó terület nagysága, a táji- és közlekedési kapcsolatok, összefüggések elemzése a pályázó döntése szerint szorítkozhat a szűken értelmezett „tömegkiegészítés"-re a helyszínen, de az „akcióterv" lehet egy tágabban értelmezett terület is. A becsült látogatószám függvényében az alaprajzi területek méretezése és súlyozása szintén szabadon kezelhető tervezési feladat. A kastély fejlesztése kapcsán a kert történeti tanulmányozása és a kert tájépítészeti, kerttörténetileg átgondolt megfogalmazása is a feladat része lehet. Ezért a pályázat elkészítéséhez szükségesnek érezzük tájépítész társtervező bevonását, valamint ajánlott kerttörténésszel való konzultáció is.
Valamennyi kiadott adat és segédanyag csak „iránymutatás" és alapinformáció. A pályázat – ötletpályázat jellegéből adódóan – ezen információk birtokában a kellő részletezettséggel (ötletpályázati szint) kidolgozható és beadható. A pályázó az alapinformációkat kiegészítheti, helyszíni mérésekkel pontosíthatja, szükség szerint szabadon kezelve „felülírhatja".
A pályázat mellékletét képező tervdokumentáció, fotók és egyéb anyagok a szerzők szellemi terméke, azokat kizárólag a pályázat elkészítéséhez és bemutatásához lehet felhasználni. A vagyoni, felhasználói jogokkal a kastélyfelújítás építtetője rendelkezik.
 
3.1    A kiíró által kiadott mellékletek:
  • Építészettörténeti tervlapok
  • Tervdokumentáció a felújításról (pln, dwg, pdf)
  • Fotódokumentáció
  • Leírások a kastélyról
  • Drón videó a területről

 
 
3.2    Javasolt építészeti-tájépítészeti tervezési feladatok:
 
  1. A borsi kastély déli térfalának építészeti megfogalmazása, a várkastély zárt jellegének, formájának visszaállítása, ami történhet terepmozgatással, kertépítészeti eszközökkel, épített vagy egyéb elemekkel.
 
  1. A „térfal" a. pont szerint lehatárolt területének rendezése és egységes koncepcióba, kompozícióba illesztése a jelenlegi épülettel. Olyan építészeti terveket várunk, melyek a felsorolt szempontok figyelembevételével, vagy azoknak továbbgondolásával – a Rákócziak, Hennyeiek, Lórántffyak és Zrínyiek emlékére, üzenetére, történetére gondolva – teszik teljessé a kastély jelenlegi töredékes formáját.
  • építészeti, kertépítészeti elemek rendezése és közös „időtlen" építészeti hang
  • belső funkciók tervezése, esetleg részleges módosítása, a kastély funkcionális bővítése
  • a kastély és a Bodrog kapcsolatának építészeti, tájépítészeti kezelése
 
  1. Fogadóépület – „kapuépület" – kialakítása a feltételezett eredeti kapu és a déli szárny helyén
Javasolt (nem kötelező) funkciók:
  • fogadótér-váró-pihenő
  • a régi kápolna helyén kialakítandó liturgikus tér (keresztény vagy ökumenikus kápolna) – pályázó döntése szerint
  • kőtár, a kutatások, feltárások során előkerült nagy mennyiségű kőtöredék tárolására vagy bemutatására – pályázó döntése szerint
  • büfé (pulttal, hűtővel, mosogatóval stb.) – pályázó döntése szerint
  • ajándéktárgy bolt minimális alapterülettel – pályázó döntése szerint
  • női-, férfi-, mozgássérült wc (elegendő nemenként 1-1 db)
  • a kastély jelenlegi működésének átszervezése vagy módosítása – pályázó döntése szerint
 
  1. A Bodrog és ártereinek kapcsolata a kastéllyal
  • A kastély és a folyó, illetve annak mozgása, áradása elválaszthatatlan a kastély lététől, a Bodrogon keresztül kapcsolat hozható létre a sárospataki várral, a szabadságharc másik fontos központjával. Erre az igényre is építészeti, kertépítészeti, tájépítészeti megfogalmazást, javaslatokat, gondolatokat várunk.
 
 
  1. Rendelkezésre álló keretösszeg, pályázati díj
 
A kiíró a szakmailag megfelelő pályaműveket díjazásban részesíti; a pályázati díjra forrás az MMA költségvetésén belül az 1. MMA Titkársága cím, 1. MMA Titkárság Igazgatása, köztestületi feladatok alcímen a Magyar Művészeti Akadémiáról szóló 2011. évi CIX. törvény (a továbbiakban: MMA tv.) 4. § (2) bekezdés a), f) és p) pontjai szerinti közfeladatok megvalósítása céljából bruttó 7.000.000.-Ft + járulékai értékben rendelkezésre áll.
 
A díjazás mértéke
A pályázati kiírás alapján minden pályázó csak egyetlen pályázatot nyújthat be, amelyre bruttó 250.000.-Ft és bruttó 1.500.000.-Ft összeg közötti értékben állapítható meg díjazás.
 
 
  1. A pályázók köre
 
5.1.   Pályázatot nyújthatnak be a pályázat benyújtásának időpontjában 40. életévet be nem töltött építőművész, építészmérnök, építész, belsőépítész végzettséggel rendelkező személyek.
 
  1. Az MMA Építőművészeti Tagozata által kiírt pályázat díjának kedvezményezettje a pályázatban megjelenítésre kerülő terv magánszemély alkotója – mint a szerzői jog jogosultja, az elkészített dokumentáció jogtulajdonosa – lehet.
 
 
  1. Nem részesülhet díjazásban az a pályázó, aki:
  1. az 5.1 pontban megjelölt képesítések egyikével sem rendelkezik;
  2. aki a 13.1 pont szerinti bírálóbizottság tagjának a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 8:1. § (1) bekezdés 2. pontja szerinti hozzátartozója,
  3. aki a 13.1 pont szerinti bírálóbizottság tagjával együtt gazdálkodó szervezetben tulajdoni részesedéssel rendelkezik, illetve az érintett gazdálkodó szervezettel munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll,
  4. a pályázat tartalmát érdemben befolyásoló valótlan, hamis vagy megtévesztő adatot szolgáltatott vagy ilyen nyilatkozatot tett,
  5. a jogszabályban vagy a pályázati kiírásban a díjazás feltételeként meghatározott nyilatkozatokat nem teszi meg, dokumentumokat nem nyújtja be vagy megtett nyilatkozatát visszavonja.
 
 
  1. Nem bocsátható szakmai bírálatra az a pályamű, amelynek megvalósítása, illetve a megvalósítás módja vagy eredménye
a)  bűncselekménynek vagy bűncselekmény elkövetésére való felhívásnak minősül;
b) alapvető emberi vagy alkotmányos jogot sért;
c)  a nemzet, a nemzeti, etnikai, nyelvi és más kisebbségek, valamint más nemzetek méltóságának és a társadalom más alapvető érdekeinek sérelmével jár, így különösen a közrendbe, a közerkölcsbe, a család és a kiskorúak védelmének követelményébe ütközik
 
 
  1. A pályázat formai követelményei; beadandó (javasolt) munkarészek, a pályázat benyújtandó mellékletei
 
A pályázatokat egy példányban max. 2 db 70×100 cm-es álló helyzetű habkartonra kasírozott tervlapon kell beadni. A tervlapo(ko)n minden olyan (rajzos és szöveges) információt fel kell tüntetni, amelyet a megértés szempontjából fontosnak ítél a pályázó. A tervlapo(ko)n kívül egyéb információ (műleírás, ábrák stb.) nem nyújtható be. A rajzokat tetszőleges technikával, a megértést legjobban segítő megoldásokkal kell elkészíteni.
 
Minden önálló tervlapon fel kell tüntetni a következő feliratot:
„Borsi, Rákóczi-kastély déli térfala 2024"
 
A tervlapo(ko)n semmilyen azonosító jelzés nem utalhat a szerző(k) kilétére.
 
Opcionálisan – nem kötelezően – beadható: makett a teljes tervezési területről vagy annak központi térségéről az épített elemek feltüntetésével – tetszőleges léptékben, tetszőleges technikával.
 
8.1       Munkarészek
  • Helyszínrajz a teljes tervezési területről és/vagy annak központi térségéről az épített elemek feltüntetésével – választható léptékben. (Javasolt M=1:1000 a tágabb környezettel együtt ábrázolva és M=1:200/500 a kastély közvetlen környezetéről.)
  • Metszetek, az építmények és esetleges tereptárgyak ábrázolásával.
  • Alaprajzok, metszetek, homlokzatok a tervezett épületekről/építményekről a megértéshez szükséges számban és méretarányban.
  • Madártávlati- és a közeledő látogatók szemmagasságából felvett látványtervek tetszőleges számban és tetszőleges technikával előadva.
  • Rövid építészeti műleírás.
 
8.2    A pályázat kötelező melléklete
1 db A4 méretű, zárt, jelöletlen boríték, amely
  1.  tartalmazza az alábbiakat:
  1. kitöltött, aláírt adatlap a pályamű szerző(i)nek adataival,
  2. 1 db adathordozó (CD/DVD/pendrive), amely tartalmazza a tervlapokat pdf formátumban;
  1. a pályázó - a szerző(k) - döntése szerint, egyetértése esetén tartalmazza:
  1. 3 példányban kitöltött – valamennyi szerző által – aláírt, a pályamű 14. pont szerinti bemutatására irányuló felhasználási szerződés,
  2. kitöltött, aláírt hozzájáruló nyilatkozat kép-, illetve hangfelvételek készítéséhez és közzétételéhez.
 
A pályázati kiírás – és a mellékletét képező adatkezelési tájékoztató – letölthető pdf formátumban, a kapcsolódó adatlap, felhasználási szerződés és hozzájáruló nyilatkozat pedig word formátumban az MMA honlapjáról (www.mma.hu) a http://www.mma.hu/palyazatok menüpont alól.
 
A pályázattal kapcsolatban kérdéseket 2025. január 12. éjfélig lehet feltenni az epito@mma.hu e-mail-címen. A kérdést feltevők legkésőbb 2025. január 20-ig elektronikus levélben kapnak választ.
 
  1. A pályázatok benyújtása
 
9.1. A pályázat benyújtásának határideje: 2025. február 20.

 
 
9.2. A pályázatok benyújtásának módja:
A pályázatot egy példányban, kizárólag postai úton, ajánlott küldeményként kérjük megküldeni a következő címre:
Magyar Művészeti Akadémia Titkársága
Budapest 5. posta 1365
Postán maradó csomag
 
A küldeményen kérjük feltüntetni:
 
„Borsi, Rákóczi-kastély déli térfala 2024"
 
 
  1. A pályázat ütemezése
 
10.1. A pályázat meghirdetése:                                   2024. december 17.
10.2. Pályázattal kapcsolatos kérdések elküldése:      2025. január 12.
10.3. Pályázattal kapcsolatos kérdésekre a válaszok megküldése:
                                                                                     2025. január 20.
10.4. A pályázat benyújtásának határideje:                2025. február 20.
 
Felhívjuk a tisztelt Pályázó figyelmét, hogy a határidőn túl feladott pályázatot nem áll módunkban figyelembe venni. A benyújtott pályázatot csak abban az esetben tekintjük érvényesnek, és kerül elbírálásra, amennyiben valamennyi – jelen pályázati kiírásban feltüntetett – formai és tartalmi feltételnek megfelel.
 
10.5. Pályázatok bontása és érdemi elbírálása            2025. február 25-től
10.6. Eredményhirdetés (előreláthatóan):                   2025. márciusban
 
 
  1. A pályázat érvényességének vizsgálata
 
A kiíró azon pályaműveket bontja, illetve a pályázat érdemi bírálatában azon pályaművek vesznek részt, amelyek postai feladási időpontja – igazolhatóan – legkésőbb 2025. február 20.
A határidőben feladott, de a bontást követően beérkező pályaműveket nem áll módunkban figyelembe venni.
 
 
  1. A pályázatok érdemi bírálatra bocsátásának feltétele:
a) a pályázat határidőben történő benyújtása,
b) a szükséges melléklet csatolása.
 
Amennyiben a bontás, a pályázat formai bírálata során vagy a döntéssel egyidejűleg megállapításra kerül, hogy a pályázat nem felel meg a pályázati kiírásban foglalt feltételeknek, a pályázat érvénytelennek minősül.
 
 
  1. Pályázat elbírálása, döntés
 
13.1  A bírálóbizottság
 
A pályázatokat az MMA tagjaiból, továbbá a tulajdonos által delegált tagokból álló bizottság bírálja el. A bírálóbizottságot az MMA Építőművészeti Tagozata által felkért elnök vezeti.
 
A bírálóbizottság elnöke: Lánszki Regő országos főépítész, államtitkár, ÉKM
A bírálóbizottság társelnöke: Salamin Ferenc Ybl- és Kossuth-díjas építész, az MMA Építőművészeti Tagozatának vezetője
 
A bírálóbizottság tagjai:
Ferencz István Ybl- és Kossuth-díjas építész, a nemzet művésze, az MMA rendes tagja
Herczeg Ágnes Mőcsényi Mihály-díjas tájépítész, az MMA levelező tagja
Krcho János Forster Gyula-díjas építész, az MMA rendes tagja, az építéstörténeti kutatás vezetője
Pásztor Péter Dusan Jurkovic-díjas építész, az MMA rendes tagja, a felújítás társtervezője
Vadász Bence Ybl- és Pro Architectura díjas építész, az MMA rendes tagja
Wittinger Zoltán ICOMOS-díjas építész, a felújítás társtervezője
Dr. Diószegi László PhD. Kossuth-díjas történész-koreográfus, a Borsi Rákóczi Kastélyközpont igazgatója

13.2  A döntést megalapozó értékelési szempontok különösen:
  • A kastély építészeti egységessége, a történelmi karakter és mondanivaló megjelenítése
  • Tájba-, természeti környezetbe illesztés, kert- és tájépítészet
  • Funkcionális működés
  • Az építészeti minőséget hitelesítő szellemi tartalom és gondolati háttér
  • Az egyedi építészeti megjelenést biztosító kompozíciós elvek és részletmegoldások
  • A műszaki megvalósíthatóság, a szerkezetileg észszerű, de egyedi minőséget biztosító megoldások alkalmazása a pályázat karakterével arányos mértékben.
  
  1. Eredményhirdetés; a pályázatok bemutatása
 
Eredményhirdetés 2025. március második felében tervezett, ünnepélyes keretek közt, a pályaműveket bemutató kiállítás megnyitójával egyidejűleg. 
 
A kiíró – a pályázati eljárás átláthatóságának biztosítása és a díjazott személy(ek) nyilvános elismerése végett – a pályázattal kapcsolatos döntést – ideértve a bírálóbizottság összegző véleményét, javaslatait, a díjazásban részesülő pályaművek értékelését – az MMA honlapján, a www.mma.hu-n az eredményhirdetést követően közzéteszi.
 
A bemutatást követően a pályaműveket a pályázók átvehetik az MMA Titkársága székhelyén, hivatali időben. Amennyiben a pályázatok átvételére a pályaműveket bemutató kiállítás megnyitóját követő 60 napon belül nem kerül sor, az MMA Titkársága megsemmisítheti az át nem vett pályaműveket.
 
 
  1. A pályázati díj folyósítása
 
Az MMA Titkársága a pályázati díjat – a 8.2 aa) alpont szerinti dokumentum megléte esetén – a döntés közzétételét követő 15 munkanapon belül utalja át a pályázat nyerteseinek.
 


Melléklet:
Adatkezelési tájékoztató az MMA „Borsi, Rákóczi-kastély déli térfala 2024" címmel meghirdetett ötletpályázata vonatkozásában megvalósuló személyes adatkezelésről
 
Letölthető dokumentumok:
 
A pályázat PDF-formátumban is elérhető.
 

Budapest, 2024. december 17.
 
Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti Tagozata