Áramlás és észlelés
Megnyílt Radosza Attila győri tárlata
Nagy érdeklődés kísérte Radosza Attila grafikus és festőművész, egyetemi docens, az MMA Győri Regionális Munkacsoportjának tagja kamarakiállításának áprilisi megnyitóját a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Térben.
Nagy érdeklődés kísérte Radosza Attila grafikus és festőművész, egyetemi docens, az MMA Győri Regionális Munkacsoportjának tagja kamarakiállításának áprilisi megnyitóját a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Térben.
Az Áramlás és észlelés című tárlatot stílszerűen maga a művész vezette fel, aki Pat Metheny egyik szerzeményének improvizációs átiratát adta elő gitáron. Ezt követően dr. Horváth Sándor Domonkos, az intézmény igazgatója mondott köszöntőt.

A kiállítást Szurcsik József Munkácsy-díjas képzőművész, érdemes művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja nyitotta meg, aki beszédében Radosza művészetét, mint titokzatos jelenséget vizsgálta. „Számomra valóban izgalmas dolog így vizsgálni a „Radosza-jelenséget". Programszerűen dolgozik és nyughatatlanul alkot: rajzol, fest és nyomatokat készít. Gyötri, nyúzza, csiszolja, dörzsöli, maratja, vágja, reszeli például a rézlemezt" – mutatott rá a képzőművész. „Radosza Attila az önmagának feltett kérdések sokaságára valójában az anyag megformálása során keresi a válaszokat, műtárgyai így végül is a körülötte található anyagokkal történő aktív együttlétben öltenek testet" – tette hozzá Szurcsik József.
Szurcsik elmondása szerint Radosza grafikai munkái „az egyediséget képviselik, a megismételhetetlen önazonosságot", művészete „mindemellett az alkotás processzusára, mint élményforrásra világít rá". Életművében az alkotások sok esetben kapcsolódnak egymáshoz, anyagi, gondolati, filozófiai síkokon egyaránt. Végül a képzőművész arról beszélt, hogy Radosza Attila „minden egyes alkotásában erős izzású energiák halmozódtak fel, a művész számára az önazonosság erős inspiráló tényező, amely minden alkotói időszakára jellemző".

Az elmúlt években Radosza Attila saját alkotói hagyományait megújítva többféle kompozíciós játékba kezdett. Ehhez olyan technikákat választott, mint az akvatinta, a hidegtű és a szitanyomás. Különböző anyagokra, így plexilapokra festette vagy nyomtatta képeit, grafikai „alapállásból" készített festményeket. „Konceptuális kiindulásom maga a mozgás, a valóság minden részében, léptékében a legkisebb szerkezetekben jelen lévő energia. A megújulást az átlátszó, légies anyagokkal való munkafolyamat hozza, ilyen a plexi is, ami a valami és a semmi filozófiai gondolatát mutatja meg vizuálisan" – fogalmazott a művész.
A tárlat továbbá válogatást nyújt még az elmúlt évek alkotásaiból, amit a kezdetekhez való visszatérés határoz meg: azon technikákkal készültek, amelyekkel még a Képzőművészeti Egyetem grafikai műhelyében dolgozott.
Radosza Attila kiállítása a Kisfaludy Károly Megyei Könyvtár rendezvénytermében 2025. április 30-ig tekinthető meg hétköznapokon 13-tól 16 óráig, az ettől eltérő időpontban előzetes bejelentkezés alapján látogatható.
Szöveg: Farkas Mónika
Fotó: Ács Tamás/ Győrplusz Média