Esemény - bal kép
Pesti Vigadó
1051 Budapest, Vigadó tér 2.

Cserhalmi György

Cserhalmi György: „Állj, ki vagy?"

Akadémiai székfoglaló előadás - 2021. augusztus 31.

„Állj, ki vagy?" címmel megtartotta székfoglaló előadását Cserhalmi György színművész 2021. ausztus 31-én. A jelenlévő vendégeket, akadémikusokat a levezető elnök Nagy Viktor színházi rendező, az MMA Színházművészeti Tagozatának vezetője köszöntötte. Az Elnökséget Kiss János balettművész, koreográfus, az MMA alelnöke képviselte. 
Nagy Viktor felkérte Kocsis Gábor színművészt, hogy tartsa meg méltató beszédét. Kocsis Gábor „Uram, nem vagyok méltó" című laudációjában elmondta, hogy Cserhalmi György már életében legenda lett: az egyik legnépszerűbb, legnevesebb művész, a haza nagy büszkesége, a fiatal színészek példaképe. „– Manapság – sokak szomorúságára – visszafogottabban él. Nem vonult vissza, csak ahelyett, hogy leesne a lóról, elmondja, hogyan ne essünk le. Azt tanítja, hogy a szeretet a legnagyobb erő a Földön, és a tudás hatalmasabb a félelemnél. A hatalom mindig tehetetlen lesz azokkal szemben, akiknek fejükben a tudás, szívükben a szeretet." A fiatal színész hangsúlyozta, hogy Cserhalmi György „művészetével nem tanítani, hanem felszabadítani akar. Megjegyezte: erkölcsi tartás nélkül nincs művész és feltétlen tisztelt jár a nőknek. Gyökereinket el kell ismernünk, ez adja a jövőt. A tudás és szeretet hatalma a fő." A laudációt pedig így zárta: Cserhalmi György jelszava: Éljen a fiatalság! A fiatalság jelszava pedig: Éljen Cserhalmi György!
Ezután Cserhalmi György a Nemzet Színésze, Kossuth- és Balázs Béla-díjas színész, érdemes művész, megtartotta „Állj, ki vagy!" címmel székfoglaló előadását, amelyben beszélt a személyes pályájáról és közéleti kérdésekről is. Idézte Shakespeare Hamletjének nyitányát: ha az ember már leszámolt minden illúzióval, a kérdés inkább így hangzik: ki voltál? Szubjektív színháztörténeti áttekintésében a szakmai fénykorral kezdte, azzal, hogy a fénykor valóban világított. Az új nemzedéknek, amelyhez ő is tartozott Szolnok és Kaposvár volt a bölcsője. Babarcziék, Székely-Zsámbékiék szerepére utalt. Meghatározó színháztörténeti mozzanatként emlékezett a kaposvári és a szolnoki színház műhelyeiben folyó munkára, és a Katona József Színház alapítására. „1985 után megint készületlenül készültünk történelmet csinálni, pedig az értelmiségnek lett volna ideje átgondolni, mit is szeretne a rendszerváltással." Korábbi mesterére így emlékezett: Székely Gáborral egyszerre lett súlya, hitele a színháznak, és jelentek meg a társművészetek a színpadon. A színművész arról is mesélt, hogy gyorsan és könnyen lett szabad, nem volt benne semmi nosztalgia a korábbi korszakai iránt. „Szép lassan beleriszáltam magam valami sznobéria közelébe, sejtettem, hogy én nem tartozom az elithez, mégis jó volt a közelükben lenni. Székely Gábor hámozta le ezt rólam, ekkor kezdte felülírni bennem a szépelgést az igazságot vagy amit annak gondoltam." A Színház- és Filmművészeti Egyetemről úgy fogalmazott: „Az oktatás okos volt, érzékeny, európai." Cserhalmi György szerint olyan országban jó élni, ahol a politika nem téveszti össze magát a tízparancsolattal, ahol hihetünk magunkban és ahol hisznek nekünk.
Beszélt a személyes életélményeiről is, a nagyanyja halálának drámájáról. „Nagyi halála után felnőtt lettem, a feleségem halála után pedig öreg. És rájöttem: nincs az a színház, ami annyira érdekelne, mint az élet. Én az a színész vagyok, akit a szerepei egyre magányosabbá tettek, így felmerül a kérdés: megérte-e?"
Az akadémikus szerint 1972 végén Latinovits Zoltánnal sörözgetve még úgy tűnt: megéri színésznek lenni, a színészek minősége magas volt, a művészek életműveket építettek. 1982-ben a színházisten jókedvű volt, azóta azonban szinte mindenki elment, akikre jólesett felnézni, akik nélkül elképzelhetetlennek tartotta, hogy feljön a nap. „Öregkor az, amikor a lelkünket nyugdíjba küldjük." Abba fogunk belehalni, hogy ide születtünk, jegyezte meg, és József Attilát idézte: „S mégis, magyarnak számkivetve, / lelkem sikoltva megriad – / édes Hazám, fogadj szivedbe, / hadd legyek hűséges fiad!" Végül előadását a címre visszautalva így zárta: „te állj, s felelj, ki vagy?"
Nagy Viktor megköszönte a szubjektív színháztörténetet, önmagába néző, elemző előadást, amely sokat elárult róla. Majd folytatta, „fenntartom a véleményemet, hogy vitába szállnék némely állítással." Az előadás azonban vitára hívó volt és megköszönte, hogy felvetette e gondolatokat, hiszen komoly személyiség élettapasztalata áll mögötte. Kiss János, az MMA alelnöke az elnökség és a saját nevében szívből gratulált, „büszke és boldog vagyok, hogy elfoglaltad a helyed, és ott leszel a tagozatban". „A jövő és a hitünk, e kettőért rengeteget vitázunk, harcoltunk, és a művésztársakkal együtt lázadtunk az 1970-es években." Most pedig fontos, hogy a haza érdekében építsék az akadémiát.


Cserhalmi György
színművész
Budapest, 1948. február 17.
Az MMA levelező tagja (2012)
Színházművészeti Tagozat
Díjak: Balázs Béla-díj (1982), Érdemes művész (1986), Kossuth-díj (1990), Magyar Művészetért díj (1999), Európai Életmű-díj (2003), Prima díj (2005), Páger Antal-színészdíj (2013), Gábor Miklós-díj (2014), A Nemzet Színésze (2014), Tolnay Klári-díj (2019), Budapestért díj (2019)
2022. február 18.  |  nagy viktor kiss jános cserhalmi györgy