Esemény - bal kép
Pesti Vigadó
1051 Budapest, Vigadó tér 2.

Andrásfalvy Bertalan

A magyar néphagyomány értéke és jelentősége

Akadémiai székfoglaló előadás  2016. február 26.
Dr. Andrásfalvy Bertalan nyugalmazott egyetemi tanár A magyar néphagyomány értéke és jelentősége címmel tartotta meg akadémiai székfoglalóját. Sok mindenre kiterjedő előadásában mindenekelőtt a magyarországi lakosság mai lelki és egészségi állapotáról, jövőbeli kilátásairól beszélt. Felhívta a figyelmet Kopp Mária kilencvenes években még kiadatlan „A magyar lelkiállapot" című művére. „Többségünkben elmagányosodottak vagyunk, ezért szorongóak és statisztikai összehasonlítások alapján az európai átlagnál lényegesen betegebbek – emelte ki. – Többen halnak meg nálunk öngyilkosság, szív- és érrendszeri, emésztőszervi és daganatos betegségek során. Társadalmunk elöregedett, kevesen születnek, fogyunk és sok az egyedülálló, házasulatlan és elvált, s mindezt tetézi az országot elhagyó, külföldön munkát vállaló fiatalok egyre növekvő száma. A közhangulat inkább aggodalmas, tele panasszal, mint bizakodó, nagy társadalmi vagyoni és politikai ellentétek feszülnek, alig van építő vita."
Mint Kopp Mária kutatásai nyomán Andrásfalvy Bertalan rámutatott: mindennek az oka a magyarországi társadalomban élők társas kapcsolatainak, társadalmi tőkéjének elégtelensége, hiányossága. „Az emberi kapcsolatok gyengeségének következménye az elmagányosodás és az elmagányosodott ember szorongóvá válik. A szorongó embert minden testi és lelki betegség könnyebben eléri, ezekkel szemben nincs elég ellenálló ereje."
Ezt követően az emberi szeretet-kapcsolatok táguló köreit vette górcső alá. Több ilyen kört áttekintett. Elsőként az édesanyja és magzatja között kialakuló kört vizsgálta meg. Emiatt mutatott rá mátkaasszonyok szerepének fontosságára. A mátkaasszonyok később komaasszony vált, ő lett az újszülött keresztanyja, aki a gyermek fejét keresztvíz alá tartotta. „A keresztszülők voltak felelősek keresztgyermekeik erkölcséért, ezért amikor kötelezővé tették az egyházak a keresztelési anyakönyvek vezetését, az utasításban megkövetelték, nemcsak a szülők, hanem a keresztszülők neveinek a feltüntetését is."
Külön kitért arra is, hogy a szeretet kapcsolat létrejöttében és megvalósításában mennyire fontos a művészet, illetve a költészet. „A fiatalok, házasulni kész leányok szeretet-kapcsolatának kifejezői, megjelenítői, eszközei a legegyértelműbben a művészet, a költészet alkotásai – mondta el Andrásfalvy Bertalan. – A népköltészet leggazdagabb ága a szerelmi népköltészet, annak minden árnyalatos kérdéseivel, és a népművészet leggazdagabban díszített tárgyai szerelmi ajándékként készültek el." A szeretet elleni vétkek költői balladákban fogalmazódtak meg.
Testi és lelki egészségünk vizsgálata után kitekintést tett a magyar vidék és föl állapotára is, amely szintén szorosan összefügg az ország lakosságának közérzetéhez.
2016. október 25.  |  andrásfalvy bertalan