Dubrovay László

A Zeneakadémián és a Pesti Vigadóban ünnepli 80. születésnapját Dubrovay László

Dubrovay László zeneszerző, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja 2023 márciusában tölti be a nyolcvanat. A mester több mint kétszáz művet komponált, többek között operát, táncjátékot, zenekari, kamara-, szóló- és kórusdarabokat, elektronikus és komputerzenei darabokat. A Nemzet Művésze címmel is kitüntetett, közönségbarát kompozícióiról ismert zeneszerző alkotásait Balázs János zongoraművész és Pálfalvi Tamás trombitaművész szólaltatja meg a Budafoki Dohnányi Zenekarral a Zeneakadémia március 23-i hangversenyén a Nagyteremben, április 6-án pedig a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara köszönti a Vigadó Dísztermében.
A márciusi, nagyszabású műsorban két szimfonikus alkotása, a 2000-es millenniumi eseményekre írt Ünnepi zene és az 1997-es Magyar szimfónia foglal keretbe két concertót: az 1988-ban bemutatott 2. zongoraversenyét és a 2002-es 2. trombitaversenyét. E kettőben világhírű magyar szólisták játszanak majd, előbbiben Balázs János, utóbbiban Pálfalvi Tamás. Az esten a Budafoki Dohnányi Zenekar működik közre, Guido Mancusi vezényletével.
„A program összeállítása közös munka volt, nagy szerepe van benne Balázs János egykori tanítványomnak, valamint a Zeneakadémiának és az együttesnek is" – mondja a szervezési előkészületekről Dubrovay László, a Zeneakadémia egykori növendéke, majd oktatója. A Zeneakadémia kérdésére, hogy rendkívül gazdag eddigi életművéből – mintegy 200 kompozíciót alkotott – milyen szempontok szerint válogattak, azt válaszolja: mivel általában négy mű elegendő egy koncertre, továbbá mert sok zenekari és versenyművet írt, arra gondolt, legyenek ezek az est fókuszában. Az Ünnepi zene pedig adta magát, hiszen mégiscsak ünneplésről van szó, Dubrovay szerint pedig az estet indító darabnak azért is kiváló, mert érdekes térhatások vannak benne a kétoldalt elhelyezett trombiták révén. Mint hozzáteszi, a negyedik műsorszámról sokat töprengett, végül azért döntöttek a Magyar szimfónia mellett, mert már tizenegy zenekar nagyjából húsz alkalommal előadta, ami manapság egy kortárs műnél ritkaságszámba megy.
Arról, hogy a rendkívül sokszínű 20–21. századi zenében hogyan határozza meg saját alkotóművészetét, azt mondja: a Bartók Béla által megkezdett utat kívánta folytatni, olyan elvek alapján, ahogyan ő komponált. „A bázist a népzenén alapuló magyar kultúra adja, ami pedig a korszerűséget illeti, ma már Bartók idejéhez képest más eszközök is rendelkezésre állnak, az új akusztikai kutatások eredményei, a modern hangszerek és technológiák, valamint az előadók kiváló, virtuóz képességei. Mindezek új zenei nyelv lehetőségét teremtették meg nekem arra, hogy a gyökerekből táplálkozva újfajta hangzást hozzak létre" – hangsúlyozza azzal, hogy fontos számára az építés, mert idegen neki a dekonstrukció és a destruktivitás. Emellett a nyitottság is alkotómódszere: „amit csak lehet, mindenféle területről igyekszem megtanulni, a társművészetektől elsősorban, aztán pedig beépíteni a kompozícióimba, valamiféle szintézist létrehozni az újabb és újabb hangzásokkal, kifejezésmódokkal". Hozzáteszi: hálás, hogy Isten sokszor vele volt, és meg tudta írni ezt a sok művét. Alapvetőnek gondolja, hogy egy alkotóművész a publikumnak dolgozik. „Hiszek a hármas egységben, az alkotó és az előadó közösen együtt létrehoznak egy művet, amit a közönség be tud fogadni. Ez az értelme az alkotóművészetnek: valamit valahonnan valahová eljuttatni" – vallja Dubrovay László.
Áprilisra is marad az ünneplésből. A Bartók rádió ArTRIUM nevű kortárszenei sorozatának hangversenyén a Pesti Vigadóban köszöntik Dubrovay Lászlót két kompozíciójának (az itt is megszólaló Ünnepi zene, valamint Versenymű ütőhangszerekre zenekarra) bemutatásával. A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarát az a dirigens irányítja ezen az estén, aki minden kétséget kizáróan a legtöbb Dubrovay László-darab lemezfelvételének dirigense: Kovács László.
A „katamarán komponista"
Dubrovay László a 20–21. század zeneszerzői nemzedékének egyik leggazdagabb életművével rendelkező komponistája, aki már eddig is maradandót alkotott az összes hagyományos zenei műfajban: vokális és zenekari művek, kamaradarabok, opera, balett, szólóhangszeres sikeres kompozíciók egész sora szerepel műjegyzékében. Az első komputer-zeneszerző, így az avantgárd kísérletektől a gazdag hangszínfantáziát felmutató darabokig terjed stílusskálája. Kevés nála előremutatóbb, modern, újító magyar zeneszerző van. Már 2023-ban is volt ősbemutatója. A Szent István Filharmonikusok – Záborszky Kálmán vezényletével – a szerző számos alkotását mutatta már be és tartja repertoáron. Legutóbb 2023. január 29-én hallhatta a közönség Petőfi Sándor négy költeményére (Szerelem, szerelem… / Oda járok, hova… / Reszket a bokor, mert… / Ilyen óriást, mint…) írt zenkari dalának bemutatóját a Zeneakadémián.
A Dubrovay Lászlóról készült MMA-portréfilmet 2023. március 19-én (vasárnap) 12.45-től láthatják a nézők az M5 csatornán. Ismétlések: március 25. (szombat) 5.05 – Duna; 8.55 – M5. A március 23-án nyolcvanadik születésnapját ünneplő kiváló zeneszerző, több évtizeden át a Zeneakadémia tanára, a portréfilmben néhány jelentős műve keletkezéstörténetébe is beavatja a nézőt. A portréfilm az MMA-TV kínálatában is megtalálható, és teljes egészében, korlátlan ideig online is megnézhető.


Zenei portré Dubrovay Lászlóról
rendező: Kisfaludy András, operatőr: Balog Gábor, Varjasi Tibor


Kodály és Dubrovay műveit adják elő a Pannon Filharmonikusok Pécsen
A születésnapi tisztelgés már a nemzeti ünnepen elkezdődik. Dubrovay László Szerelem, szerelem című műve is felcsendül a Pannon Filharmonikusok (PFZ) tolmácsolásában, Fekete Attila tenorénekes közreműködésével, Jankó Zsolt vezényletével március 15-én Pécsen, a Kodályy Központban. Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc hőseinek emléke előtt tisztelgő – élőben és online is díjmentesen megtekinthető – koncerten elsőként Dubrovay László művét, benne Petőfi Sándor kilenc versének feldolgozását hallgathatja meg a közönség Fekete Attila tenorénekes közreműködésével. A szerelmes, lírai versek megzenésítésével létrejött Dubrovay-műnek a szerdai koncerten lesz az ősbemutatója, a darabban megszólal az angolkürt, a basszusklarinét, a cseleszta és a vibrafon is. A PFZ muzsikusait első ízben vezényli Jankó Zsolt, a Nagyváradi Filharmónia és a Kolozsvári Magyar Opera állandó karmestere, a Magyar Állami Operaház évente visszatérő vendége. A koncertről bővebb tájékoztatás olvasható a pfz.hu oldalon.
2023. március 18.  |  születésnap dubrovay lászló hangverseny balázs jános