Hargitai János, Dévényi Sándor, Závodszky Szabolcs

Mohács hőseinek emlékezete új formát ölt

Megszületett a mohácsi és nagyharsányi alkotói pályázat eredménye
 
Két jelentős alkotói pályázat eredményét hirdették ki a Mohácsi Nemzeti Emlékhelyen. A Duna-Dráva Nemzeti Park írta ki a pályázatot, a két bírálóbizottság döntően ugyanazon szakemberekből állt, dr. Hargitai János országgyűlési képviselő elnökletével. Mind az 1526. évi mohácsi ütközet központi emlékművének létrehozására, mind pedig az 1687-es győztes Harsány-hegyi csata emlékhelyének továbbépítése céljából kiírt pályázat esetében megszületett a zsűri által elfogadott rangsor. Az eseményen Dévényi Sándor építőművész, az MMA Pécsi Regionális Munkacsoportjának elnöke ismertette a pályázatok eredményét. 
A Harsány-hegyi csata emlékhelyének továbbépítését célzó kezdeményezésben a Magyar Művészeti Akadémia kulcsszerepet játszott: 2023-ban országos ötletpályázatot hirdetett a fejlesztésre, ennek eredményei alapozták meg a kormányzati együttműködés előkészítését, amelyhez dr. Hargitai János országgyűlési képviselő, a „Mohács 500" évfordulóról történő méltó megemlékezéssel összefüggő feladatok ellátásáért felelős miniszteri biztos támogatása is hozzájárult. Végül a nagyharsányi emlékhely bővítésére vonatkozó építészeti pályázat mellett a mohácsi csata új emlékművének létrehozására szóló szobrászati pályázat is elindult a „Mohács 500" emlékév keretében 2024 novemberében.
 
Dévényi Sándor az építészeti bizottság társelnöke és a szobrászati bizottság tagja is volt. Részt vett a döntési folyamatban Vadász Bence építész, az MMA rendes tagja is, akinek vezetésével édesapja, Vadász György építész, néhai nemzet művésze, az MMA néhai tagja halála után folytatódik a mohácsi emlékhely fejlesztése és az új kápolna megvalósítása. Közreműködő szakmai partner a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara volt. Kormányzati forrásból a Harsány-hegyi emlékhely bővítése 2026. augusztus 29-re készül el, míg a mohácsi központi emlékmű az emlékévet követően jöhet létre.


A mohácsi csata központi emlékműpályázat győztese a Sűrűbb anyagból című mű lett, Kőhalmy Nóra és Fridrich László alkotása. A síkba süllyesztett forma repedései a tragédiára és a három részre szakadt országra utalnak, a spirálisan elrendezett, magyar költőktől származó idézetek pedig a megemlékezés személyes, bejárható útját kínálják. Az alkotás nemcsak a gyászt jeleníti meg, hanem – ahogy Hargitai János kiemelte – a reményt is: a három térbeli elem közül a legmagasabb Nagyharsány irányába mutat, utalva a Harsány-hegyi ütközet (a „második mohácsi csata") győzelmére, és arra, hogy a török végül elhagyta az országot. Ezzel kapcsolatban Hargitai János kiemelte: a nagyharsányi csata diadala zárta le 1687-ben a török uralmat a mai Magyarország területén. Bár Buda egy évvel korábbi visszafoglalása látványosabb esemény volt, a nagyharsányi győzelem tette lehetővé a teljes hódoltsági terület visszaintegrálását, utat nyitva az újratelepítés, újjáépítés, egyfajta „második honfoglalás" előtt. Ennek jelentőségét a történelmi emlékezet sokáig alulértékelte, azonban e történet ma is a nemzeti megújulás szimbóluma lehet.
A mohácsi szobrászati pályázat második helyezettje Alem Korkut zágrábi művész absztrakt fémszobra lett, mely fényekkel mutat az ég felé. A harmadik helyezést Tóth Zsuzsa bejárható falrendszere érte el, amely a csata drámaiságát próbálja megjeleníteni. Különdíjban részesült Mihály Gábor szobrászművész Főnix című monumentális, megrendítő bronzszobra, amely a pusztaságból kiemelkedve határozott jelet képez, valamint Detkovics Anikó, illetve Németh Zoltán, Szász Levente és Greksza András alkotása.

 
A Harsány-hegyi emlékhely továbbépítésére kiírt építészeti pályázat nyertese Az idő lenyomata című terv lett, Cseh András és Horváth Daniella munkájaként. A köríves formával az alkotók a már meglévő szobrokat ölelik körül, hangsúlyt adva a helyszínen álló fémkeresztnek, utalva a történelmi csatatér tágasságára. A második helyezett terv, Nagy Iván DLA, Chen Ming Rong és Szolga Kata munkája, amely egy kis kápolnát is magában foglal, a harmadik díjat pedig Beke-Tóth Szilvia kapta. Különdíjban dr. Zilahi Péter és Gyüre Lilla Andrea terve, Berzsák Zoltán, Berzsák Barna, Babos Péter László és Rónai Simon koncepciója, valamint Kőhalmy Nóra, Fridrich László és Hajós Dorina munkája részesült.
A Duna-Dráva Nemzeti Park az eredményeket és a megvalósítás feladatát átadja az érintett önkormányzatoknak. A kivitelezések ütemezése már ismert: a Harsány-hegyi emlékhely bővítése 2026. augusztus 29-re készülhet el, a mohácsi emlékmű a jubileumi év után valósulhat meg. A két történelmi csata – az 1526-os mohácsi vereség és az 1687-es nagyharsányi győzelem – emlékezete így végre egységes rendszerben, méltó módon és egymással összefüggésben jelenhet meg a nemzeti emlékezetben. Amint Hargitai János fogalmazott: aki egy ecsetvonással is hozzájárul a Mohács 500 gondolatához, az az örökkévalóság számára alkot – ez mondható el az alkotói pályázat résztvevőiről, nyerteseiről is.
 
Szöveg és kép: Mohay Réka