Vendégségben Farkaslakán

A Magyar Művészeti Akadémia a Tamási Áron-emlékév keretében új kiadványokkal, tablókiállítással és változatos programokkal tiszteleg a 20. század kiemelkedő magyar írója előtt. Az ősz során legutóbb – 2022. október 3. és 6. között – Tamási szülőföldjére, Farkaslakára és környékére látogattak el a köztestület akadémikusai az MMA tagozatainak szervezésében, ahol nagysikerű irodalmi és zenei előadóesttel kedveskedtek a helyi közönségnek.
Az erdélyi zarándoklat első hivatalos állomása a Hargita megyei Énlaka volt. A településen a résztvevők megtekintették a helység római kori alapokon nyugvó 15. századi eredetű unitárius templomát, amelynek egyik kuriózuma az impozáns mennyezeti kazetták között található 17. századi rovásírásos felirat.
Október 4-én Farkaslaka lakóit pódium-emlékműsorral köszöntötte a Magyar Művészeti Akadémia. Az összeállításban zömmel a szülőföldet megidéző Tamási-írások hangzottak el Bálint Márta Kossuth-díjas színművész, Pregitzer Fruzsina Jászai Mari-díjas színművész, akadémikus, Szabó Tibor Jászai Mari-díjas színművész és Újhelyi Kinga Jászai Mari-díjas színművész, az MMA korábbi ösztöndíjasa előadásában. A műsort Mezey Katalin Kossuth-díjas költő, műfordító, az MMA rendes tagja szerkesztette, Wiegmann Alfréd, az Első Magyar Versszínház művészeti vezetője rendezte, amelyhez zenei produkció is társult Sebestyén Márta Kossuth- és Liszt-díjas népdalénekes, akadémikus és három helyi fiatal énekes jóvoltából, és a műsorban fontos szerepe volt Jánosi András akadémikusnak és az általa vezetett „Hungaricus" népzenei együttesnek. A Hungaricus a korábbi századok régi magyar zenei gyűjteményeinek dallamanyagát keltette életre, az együttes másik két tagja Apró Anna és Légrády Eszter.
Másnap az MMA hat tagozatából jelenlévő akadémikusok megkoszorúzták Tamási Áron sírját és meglátogatták szülőházát is Hadnagy Jolán, a Tamási Áron Művelődési Egyesület elnökének kalauzolásával. Ezt követően útra keltek Hargitafürdő felé – útközben Orbán Balázs székelykapuk sorával díszített sírjánál is megemlékezést tartottak a székely íróról, néprajzi gyűjtőről. Hargitafürdőn a zarándokcsapat koszorút helyezett el Kányádi Sándor egykori házának kapuján, majd a pálos rend korábbi magyarországi tartományfőnökeként és a „motoros szerzetesként" is széles körben ismert Bátor Botond beavatta a jelenlévőket az újonnan épült templom és a mellette kialakítás alatt álló kolostor érdekességeibe, építési folyamataiba.
A délután folyamán az MMA utazó csapata látogatást tett Szentegyházasfalura is, hogy találkozzanak Haáz Sándor akadémikussal és a szentegyházi gyerekkórus tagjaival – együtt énekelve és Haáz Sándor tanári tevékenységével, valamint a Gyermekfilharmónia működésével ismerkedve.
Tamási Áron szülőfalujában jelenleg is látható a Magyar Művészeti Akadémia tizenhét tablóból álló szabadtéri kiállítása, melynek anyagát A. Szabó Magda, a Tamási Áron Közalapítvány elnöke, az emlékévet lebonyolító Magyarság Háza munkatársa, és Cs. Nagy Ibolya irodalomtörténész, kritikus szerkesztette. A tárlat másolata a köztestület Andrássy úti irodaépülete előtt idén november végéig tekinthető meg, további pédányok pedig Erdély több városában is megfordultak, megfordulnak nyár óta.
Az emlékév alkalmából a Tamási Áron album után két új kiadványt is megjelentetett az MMA Kiadó: Tamási Áron sorsjátékai címmel Ablonczy László a színpadra szánt alkotások elemző áttekintését készítette el, valamint az Ábel-trilógia szövegkritikai igénnyel készült, Szilágyi Varga Zoltán művészi grafikáival illusztrált díszkiadását is megvásárolhatják immár az érdeklődők.
Ez év szeptemberében a Magyar Művészeti Akadémia és a Népfőiskola Alapítvány szervezésében, Tamási Áron-emlékülést tartottak a lakiteleki Hungarikum Ligetben, korábban pedig a békéscsabai Jókai Színház társulata Tamási Áron Vitéz lélek című művét adta elő a lakiteleki Petőfi Sándor Művelődési Házban.
Végül, de nem utolsósorban, 2022 novemberében ünnepélyes keretek közt hirdetik ki a Magyar Írószövetség és a Magyar Művészeti Akadémia közös, az emlékévhez kapcsolódó esszé- és novellapályázatának eredményét.
Az út záróakkordjaként Vinczeffy László Munkácsy-díjas festőművész, képrestaurátor, az MMA rendes tagja látta vendégül a zarándokokat otthonában, az 1100 méteren fekvő Atyha faluban. A résztvevők megtekintették a Vinczeffy-házaspár portáján található Pajta-Galériát, amely a helyi közösséget szolgálja oly módon, hogy helyet ad a környékbeli művészek kiállításainak, emellett találkozhattak az ugyancsak MMA-tag, Bocskay Vince Szervátiusz Jenő-díjas szobrászművésszel és feleségével is.