Kubička Kucsera Klára és Tóth Vilmos – a Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti díja

A Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti Díjában részesült Kubička Kucsera Klára, Emil Belluš Életműdíjas és Pro Cultura Hungarica Díjas besztecebányai művészet- és építésztörténész, kiváló kapcsolatteremtő személyiség, a pozsonyi Szlovák Nemzeti Galéria  Építészeti gyüjteményének és a besztercebányai Hudec László Központ megalkotója, valamint Tóth Vilmos építész, a Délvidék magyar építészeti hagyományát folytató, műhelyteremtő építészeti tevékenységéért.

Ádám Gyula és Szekfű András – az MMA Film- és Fotóművészeti Tagozatának Szőts István-díja

A Magyar Művészeti Akadémia Film- és Fotóművészeti Tagozata által odaítélt Szőts István-díjat (fotóművészet területén) a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével kitüntetett Ádám Gyula fotóművész a moldvai és gyimesi csángó, illetve székelyföldi és a szórványban élő magyar emberek mindennapjait kivételes érzékenységgel megörökítő, dokumentarista stílusú fotográfiái elismeréseként vehette át. Dr. habil. Szekfü András filmtörténész, címzetes egyetemi tanár a magyar filmművészet jelentős korszakait feldolgozó, kiemelkedő személyiségeit bemutató, hiánypótló könyvek szerzőjeként és több évtizedes filmtudományi valamint oktatói munkássága elismeréseként részesült a díjban.

Jahoda Ernő István és Rostoka László – az MMA Iparművészeti és Tervezőművészeti Tagozatának díja

Az MMA Iparművészeti és Tervezőművészeti-díja 2019. évi kitüntetettje Jahoda Ernő István és Rostoka László. Jahoda Ernő István formatervező iparművész több évtizedes belsőépítészeti terek üveg nyílászáróinak és világítótesteinek korszerű megtervezésért és művészi igényű kivitelezéséért, valamint áldozatos közösségformáló és elméleti munkája elismeréseként kapta a díjat. Rostoka László tervezőgrafikus, a Magyar Művészeti Akadémia tiszteletbeli tagja az alkalmazott vizuális művészetek több mint ötven éves termékeny alkotói pályája alatt végzett értékteremtő munkásságáért, a szabadkézi rajz és a digitális grafika organikus ötvözésének megújításáért részesült a díjban.

Gazda József és Tóth László – az MMA Irodalmi Tagozatának Illyés Gyula-díja

A Magyar Művészeti Akadémia Irodalmi Tagozatának Illyés Gyula díjában részesült Gazda József erdélyi magyar író, művészeti író, szociográfus, tankönyvíró, tanár, művelődésszervező a magyarok sorstragédiájának hiteles ábrázolásáért, aki számos könyvében örökítette át az utókor számára népének történetét. Emellett Tóth László költő, író, műfordító, szerkesztő irodalmi életművéért, és a  magyar irodalom, könyv- és folyóirat kiadás területén a Felvidéken és az anyaországban kifejtett, több évtizedes áldozatos munkájáért kapta e díjat.

Miklósi Sikes Csaba és Babus Antal – az MMA Művészetelméleti Tagozatának Cs. Szabó László-díja

Az MMA Művészetelméleti Tagozatának Cs. Szabó László-díját kapta Miklósi-Sikes Csaba 1989-ig kolozsvári építészettörténész és műemlékvédelmi szakember szűkebb pátriája művelődés- és művészettörténetének szisztematikus feltárója, az erdélyi fotótörténeti kutatások egyik fontos személyisége.
Szintén a Cs. Szabó László-díjat vehette át Babus Antal, a huszadik századi magyar irodalom-, kultúr-, eszme- és tudománytörténet egyik legkiválóbb kutatója, Fülep Lajos monográfusa, a népi írók munkásságát kivételesen alapos kritikai forrásfeldolgozásokkal és tágas világkulturális összefüggések felrajzolásával megvilágító értelmezője.

Keszeg Vilmos és Harangozó Imre – az MMA Népművészeti Tagozatának Erdélyi Zsuzsanna-díja

Az MMA népművészeti díja, az Erdélyi Zsuzsanna-díj 2019. évi kitüntetettje Keszeg Vilmos néprajzkutató részesült a díjban nemzeti művelődésünk és kultúránk értékeinek feltárásáért, jobb megértéséért, életben tartásáért és továbbörökítéséért végzett tevékenységéért, áldozatos közösségformáló munkája elismeréseként.
A díjat szintén megkapta Harangozó Imre néprajzkutató a magyar szakrális néphagyomány kutatásáért, nemzeti művelődésünk értékeinek feltárásáért, a magyar népművészet életben tartásáért és továbbörökítéséért végzett tevékenységéért, áldozatos közösségformáló munkája elismeréseként.

Bárány Frigyes és Beke Sándor – az MMA Színházművészeti Tagozatának díja

Az MMA Színházművészeti Tagozatának díját Bárány Frigyes színművész, Jászai Mari-díjas, érdemes és kiváló művész kapta, aki a magyar és egyetemes drámairodalom számtalan szerepét eljátszotta, és akinek számtalan darabban csodálhattuk kifejező művészetét.
Beke Sándor színházi rendező szintén e díjban részesült, aki több mint százhúsz emlékezetes produkció rendezője, többszörös színházalapító és színi direktor. Rendezőként az általa létrehozott előadások tartalmi magvát és üzenetét magyar és szláv színházi hagyományok felhasználásával, a metafora eszközeivel erősíti, a képi kompozíciós megoldásokban sajátosan expresszív látásmódját funkcionálisan alkalmazva.

Berczelly István és Márkos Albert – a Magyar Művészeti Akadémia Zeneművészeti Tagozatának díja

A Magyar Művészeti Akadémia Zeneművészeti díját kapta meg 2019-ben Berczelly István operaénekes közel 80 klasszikus és kortárs operában, különös tekintettel Richard Wagnerre, a basszbariton szerepkörben nyújtott kimagasló énekművészete elismeréséül, valamint fél évszázados pályafutása alatt számos oratórium basszus szólamának emlékezetes interpretálásáért. A díjat szintén elnyerte Márkos Albert kolozsvári magyar hegedűművész, a legendás magyar hegedűiskola hagyományai méltó képviselője, több mint fél évszázados, kiemelkedő szólista-, kvartett-primáriusi, koncertmesteri és tanári tevékenysége, valamint példamutató erkölcsi és szakmai helytállása elismeréseként.

Nagy Árpád Pika és Maurits Ferenc – az MMA Képzőművészeti Tagozatának díja

Nagy Árpád magas szakmai színvonalú, rendkívül határozott karakterű művészetének igazi tanulsága: ha már nem lehet lázadni és új eszmék szerint élni, mert az előttünk járó generációk már mindent letaroltak, akkor legalább kifejezni, megfogalmazni, néven nevezni kell a dolgokat, s ellentmondani a személyiséget felszámoló kísértésnek, a gonosznak.
A délvidéki képzőművészet rajz alapú. Abban is a vonal önálló élete a hangadó, talán éppen az Alföld képének mására és hatására. Ebből a közegből építkezik Maurits Ferenc, aki művészetében a zsigerek démoni mélységéig hatol le, és rendkívül sajátos vonalhálóival a lélek bugyrait emeli napvilágra.