Callmeyer Ferenc – Az Építőművészeti Tagozat díja

Callmeyer Ferenc 1928-ban Miskolcon született. A helyi Fráter György minorita Főgimnáziumban érettségizett, 1951-ben a BME Építészmérnöki Karán diplomázott. A MEZŐTERV, az IPARTERV, majd a TTI tervezője, 1964-ben Londonban az R. Sheppard iroda munkatársa volt, később dolgozott az USA-ban is, az Amerikai Építészeti Intézet tiszteletbeli tagjává választotta.

Kincses Károly – A Film- és Fotóművészeti Tagozat Szőts István-díja

A fotográfiával, fotóművészettel kapcsolatos elméleti kutatások legismertebb, legeredményesebb magyar szakembere Kincses Károly. Már a 70-es évek végén felismerte, hogy a magyar fotóművészet „fokozottan hátrányos helyzetű". Munkásságát ennek a helyzetnek javítására szentelte.

Muharos Lajos – Az Iparművészeti és Tervezőművészeti Tagozat díja

Magatartásának is jellemző sajátossága az a bölcs türelmesség a történelmi idő és a társadalmi valóság közönyével szemben, amelyet pályatársainál már megfigyelhettünk. Alkotói útjának indulását és alakulását kevés szakmai figyelem kísérte, művészettörténeti forrásokban alig találni róla dokumentumokat. A szakma rangos nemzetközi eseményeinek megbecsült résztvevője volt pályájának első évtizedeiben, hazai kiállításokon mégis csak az 1996 utáni időszakban mutatja be alkotásait. Harmadmagával képviselte a magyarországi ötvösséget az első és egyetlen Torontói Iparművészeti Világkiállításon 1974-ben.

Szepesi Attila – Az Irodalmi Tagozat Illyés Gyula-díja

„1942-ben születni, ráadásul Kárpátalján és polgári famíliából, nem a legszerencsésebb dolog, már-már könnyelműség" írta Szepesi Attila az életrajzában. Az életben helyet találni valóban nem szerencsés kezdet, de egy költő így egycsapásra megszerezheti a „dudássághoz" szükséges tudást. A család sok-sok szálból szövődött össze, szász elődök mellé társult némi osztrák, bajor, székely, cseh és szlovák vérségi nyom, ahogyan ez a Kárpátok és a Nagy Alföld találkozásánál szokásos. Beregszászban futottak össze végül a szálak, ahol apja főszolgabíró volt, aki 1945-ben hadifogságba esett, s majd csak Budapesten, 1948-ban találkozik vele a család. Szegeden végezte a tanárképző főiskolát, ahová az irodalomhoz és a festészethez való kettős vonzódása terelte, majd ugyanott a bölcsészeten elvégezte a magyar szakot is. Rövid ideig falvakban tanított, de már 1970-ben Budapesten kötött ki, folyóiratoknál dolgozott, később újságíróként talált megélhetést – legtovább talán a Magyar Nemzet munkatársa volt. Első házasságából öt gyermek született.

Olescher Tamás – A Képzőművészeti Tagozat díja

Ebben az évben a Magyar Művészeti Akadémia Képzőművészeti Tagozata úgy döntött, hogy tagozati díját művészetszervezői munkássága elismeréseként Olescher Tamásnak adja, aki ugyan festőművész, díszlettervező és performer is, ám kiállításszervezőként és az alternatív művészeti élet egyik fáradhatatlan motorjaként már az 1970-es években tevékenykedett a legendás budapesti Bercsényi Klubban és Budaörsön, a Jókai Mór Művelődési Házban.

Juhász György András – A Művészetelméleti Tagozat díja

Juhász György András irodalomtörténész és hungarológus, a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum tudományos főmunkatársa. A Pécsi Tanárképző Főiskola magyar-történelem szakán végzett, majd 19771979 között egyetlen magyar posztgraduális ösztöndíjasa volt az Újvidéki Egyetemnek.

Dr. Tánczos Vilmos – A Népművészeti Tagozat díja

Tánczos Vilmos néprajzkutató, a Kolozsvári Babeș−Bolyai Tudományegyetem Magyar Néprajz és Antropológia Intézetének docense. Eddigi kutatói-oktatói tevékenysége és szakmai eredményei alapján korunk legjelesebb néprajzosai közé sorolható.

Bitskey Tibor – A Színházművészeti Tagozat díja

A Színművészeti Akadémiát 1953-ban végezte el, 1959–1964 között a Nemzeti Színház, 1964–1974 között a Vígszínház tagja volt. 1974–1996 között a Thália, illetve az Arizona Színház, majd a több mint tíz évig működő Evangéliumi Színház vezető művésze volt. 2008 óta pedig több szolnoki előadás vendégszereplője. Színházi munkái mellé számos filmszerep és televíziós alakítás is sorakozik.

Boldoczki Gábor – A Zeneművészeti Tagozat díja

Rendkívül magas szintű fúvós oktatásunk kitűnő művészeket ad a világnak. Ezek közül is kiemelkedik Boldoczki Gábor trombitaművész, akit már régóta a legnagyobb sztárokkal együtt tartanak számon. Az 1976-ban született művész már fellépett a világ legjelentősebb hangversenytermeiben, mint pl. a bécsi Musikverein, az amszterdami Concertgebouw, a berlini Philharmonie, a párizsi Théatre des Champs-Elysées, a luzerni KKL, a Salzburgi Mozarteum, a brüsszeli Beaux Arts, a budapesti Művészetek Palotája – mindenütt a legjelentősebb zenekarokkal, karmesterekkel.