Kodály városa ad otthont az MMA harmadik regionális munkacsoportjának

A győri majd a miskolci regionális munkacsoport február közepi megalakulását követően, 2023. február 21-én a köztestület képviselőválasztó ülése után létrejött a Magyar Művészeti Akadémia kecskeméti regionális munkacsoportja is, melynek vezetőjévé titkos szavazással Cseke Péter színművészt, rendezőt, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház igazgatóját, az MMA rendes tagját választották meg.
Az MMA kecskeméti regionális központja megalakulása utáni sajtótájékoztatón Gózon Ákos, az MMA Kommunikációs Főosztályának vezetője Kodály Zoltán szavaival köszöntötte az egybegyűlteket: „Kultúrát nem lehet örökölni. Az elődök kultúrája egykettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának." Ezt követően a főosztályvezető felhívta a figyelmet arra, hogy épp e hetekben, hónapokban látható az MMA Andrássy úti irodaháza előtt a zenetudós, egykori akadémiai elnök életéről szóló kerítéskiállítás, Kodály születésének 140. évfordulója alkalmából.
Kiss János, az MMA alelnöke elmondta, hogy az akadémia regionális központjai között Kecskemét a harmadik a sorban megalakulását illetően. A Kecskemét központú régióból huszonhárom akadémikus és húsz nem akadémikus köztestületi tag fejezte ki részvételi szándékát a munkacsoportban. A sajtótájékoztatót megelőzően Barta Dórát, Harangozó Gyula- és Seregi László-díjas magyar táncművészt, koreográfust, érdemes művészt, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház balettigazgatóját, a Hírös Agóra Kulturális és Ifjúsági Központ ügyvezető igazgatóját és Farkas Gábort, Ybl- és Prima Primissima-díjas építészt választotta meg a helyben megjelent nem akadémikus köztestületi tagság munkacsoporti  képviselőnek, míg az ezt követő regionáliselnök-választáson Cseke Péter Kossuth-díjas színművész, rendező, érdemes művész, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház igazgatója, az MMA rendes tagja nyerte el a munkacsoportba jelentkező akadémikusok többségének bizalmát. A regionális elnök vezette munkacsoport elsődleges feladata, hogy figyelemmel kísérje, segítse környezetében az egyéni és közösségi művészeti és művészetelméleti tevékenységet, a kulturális értékteremtést és alkotómunkát, ezzel is szolgálva a regionális művészeti munka fejlesztését., a helyi közösségek megerősítését.
Dr. Mák Kornél, a Bács-Kiskun Vármegyei Önkormányzat alelnöke beszédében Vásáry Tamás Üzenet című kötetére utalt. „A regionális munkacsoport megalakulása egy üzenet. Üzenet, hogy a kultúra – például a színház, a zeneművészet, a könyvek, a vizuális művészet – mindig ad valamit számunkra. Kecskemét komoly kulturális értékekkel bír, fontos művészeti központként funkcionál a régióban" – mondta az alelnök. Mák Kornél ezt követően gratulált Cseke Péternek új megbízatásához a vármegye nevében is, majd biztosította a Magyar Művészeti Akadémiát az aktív együttműködésről, amely által a munkacsoport hatékony és sokrétű tevékenységet tud a jövőben kifejteni.
Sztachó-Pekáry István, Kecskemét Megyei Jogú Város alpolgármestere szerint a Magyar Művészeti Akadémia és a Magyar Tudományos Akadémia a magyar kultúra két tartópillére. „Nagy megtiszteltetés a város számára, hogy az MMA egyik regionális központjának adhat otthont. Az akadémia kilenc tagozatában nem kevés olyan tag van, akik kötődnek e városhoz is. Kecskemét városa támogatja törekvéseiben e központot, amelynek munkája a régió többi településére is kiterjed majd" – hangsúlyozta az alpolgármester.
Dr. Richly Gábor, az MMA főtitkára kiemelte, hogy a Magyar Művészeti Akadémia 2011-ben történő köztestületté válásának az volt a kiemelt célja, hogy a rendelkezésére álló eszközrendszerrel segítse a magyar művészeti életet. „Eljött az idő, hogy az Akadémia Budapesten kívül az eddigieknél is aktívabban, szervezettebben fejtse ki tevékenységét az országban" – mondta el a főtitkár.
Richly Gábor hozzátette, hogy az egyes munkacsoportok feladata lesz művészeti és művészetelméleti programok szervezése, emellett helyi kezdeményezésekben is részt vállalnak majd és szélesebb körben segítik az adott régióhoz kapcsolódó művészeti tevékenységek eredményeinek bemutatását. Elmondta, hogy egészen más Budapestről kiválasztani a legkiválóbb művészeket, mint úgy, hogy jelen vannak egy régióban a köztestületi tagok és közvetlen kapcsolatot ápolnak a regionális művészeti élet szereplőivel.