Deme Tamás: Gondolatok Karácsony Sándor művészetszemléletéről

A Magyar Művészeti Akadémia új kötete egy különleges magyar tudós, Karácsony Sándor születésének 125. évfordulóján jelent meg. A 20. század legnagyobb magyar pedagógus-tudósának fő értéke egy modern rendszerszemlélet, amely hazájában is alig ismert. Szintézist teremtett a művészet történeti, társaslélektani, logikai, filozófiai, vallási társadalmi relációi közt. Pedagógiailag rokona Kodály Zoltán híres zenei nevelési programjának.
Karácsony a kommunizmus áldozata volt. Említése és életműve félévszázadon át „tiltott áru" volt. Ma a neve már kimondható, de tanítása alig került bele a kultúra főáramába. Ez a könyv Karácsony művészetszemléletéről szól, arra bíztatva a művészetek alkotóit, szemlélőit, tanárait, hogy gondolkodjanak együtt Karácsony Sándor elveivel.
Néhány gondolat a kötet fejezeteiből:
A művészeti jelkép jelentése; Stílustalanság mint hazugság; Az amatőr és a dilettáns átértelmezése, A magyar (és egyetemes) észjárás vonzatai az alkotásban; A magyar építészet változásainak előre látása; Az értelmiség értelmezése;  Lehet-e művészetre és alkotóvá nevelni; A nevelés előfeltételei; „Egyik a másikhoz képest" elve és az identitás; A másik ember mint a megértés záloga; A nyelvi nevelés a művészetben; Alkotás mint gyógyítás; Transzcendens a művészetfelfogásban; Viszonypedagógia.
Karácsony több állítása újdonságként hat a megszokott, formális műelemzések számára.
A művészeti (társasérzelmi) reláció jelentés-felfogása. A magyar (keleti, egyetemes) észjárás társaslogikai jellege az alkotásban. A nevelési integráció „nyelvi" alapozása. A modern fejlődéslélektan és a társasviszonyra épülő filozófia összekapcsolódása. A világszerte elismerést aratott organikus építészet társadalmi modellje Makovecz Imre és több magyar építész művében. Karácsony Sándor természetes rendszere, művészetszemlélete felfedezésre vár.

A kötet szerzője, Deme Tamás művészetpedagógus, egyetemi oktató, három évtizede kutatója és terjesztője Karácsony Sándor életművének.

MMA, 2016
160 oldal

ISBN 978 615 5464 58 4

Ára: 3400 Ft