Könyvbemutató és munkacsoport-alakuló ülés Veszprémben

A köztestület regionális munkacsoportjának képviselőválasztó ülését követően 2023. február 22-én megalakult a Magyar Művészeti Akadémia negyedik, veszprémi regionális központja is, amely az MTA Területi Bizottságának székházában kapott helyet. A veszprémi munkacsoport vezetőjévé Oberfrank Pál Jászai Mari-díjas színművészt, a Veszprémi Petőfi Színház igazgatóját, az MMA rendes tagját választották meg titkos szavazás útján. Az eseményt sajtótájékoztató, majd könyvbemutató is kísérte, amelyen az MMA Kiadó gondozásában, a Magyar Építészeti Múzeum és Dokumentációs Központ szerkesztésében megjelent Veszprém város építészeti topográfiája című kötetet ismerhették meg az érdeklődők.
Kiss János, az MMA alelnöke a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a köztestület regionális építkezésének tekintetében Veszprém a negyedik helyszín a sorban. Az alelnök szerint a veszprémi esemény azért is jelentős, mert ez a regionális munkacsoport a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) és a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) tavaly decemberben kötött stratégiai megállapodása alapján, a Dunántúlon végzi majd a működését, mely munkát az MTA Veszprémi Területi Bizottságának a székházából koordinálnak majd. Kiss János hozzátette: az MMA szándéka szerint 2023 áprilisáig minden kijelölt központi helyszínen – Debrecen, Győr, Kecskemét, Miskolc, Pécs, Szeged, Veszprém – elindul majd a hét regionális munkacsoport működése.
Porga Gyula, Veszprém Megyei Jogú Város polgármestere beszédében hangsúlyozta, hogy üdvözli és támogatja az MMA azon törekvését, hogy a főváros közigazgatási területén túlmutatva, a vidék kulturális értékeit is felszínre hozza. A polgármester kiemelte, hogy Veszprém méltán nyerte el az Európa Kulturális Fővárosa címet, amely egy hosszú fejlődési út eredménye: oktatási, tudományos és lelkiségi központ a régióban, Győr mellett az egyik legdinamikusabban fejlődő városok közé tartozik. Porga Gyula hozzátette: az MTA 2023-ban ünnepli Veszprémben 50 éves jelenlétét, működését. „Bátor lépés a két akadémia szövetségre lépése, amelynek hosszabb távon közösségteremtő ereje kell, hogy legyen. Komoly előrelépés, hogy nem csupán a város közigazgatási határán belül próbálnak gondolkodni a tevékenységet illetően, hanem a térség szélesebb sugarában elhelyezkedő településekre is fókuszálnak" – mondta el a polgármester.
Dr. Padisák Judit, az MTA Veszprémi Akadémiai Bizottságának elnöke a tudomány és a művészet a világban, társadalomban betöltött szerepéről és egymáshoz kapcsolódó viszonyáról beszélt. „Mindkettő a világ megismerésének az eszköze, de teljesen másképp. Kiválóan megférnek egymás mellett, egymást segítve és erősítve. (…) Kívánom, hogy sikerüljön a régió művészeti életét magas színvonalon, minél teljesebb körűen megszervezni, ahogy a Tudományos Akadémiának a régió tudományos életét!" – zárta gondolatait Padisák Judit.
Dr. Richly Gábor, az MMA főtitkára kiemelte, hogy a Magyar Művészeti Akadémia 2011-ben közfeladatok ellátása céljából született: a kortárs művészeti élet segítésére, amely elválaszthatatlan a mindenkori magyar társadalom jóllétének, közösségi szellemének magasabb szintre emelésétől. „Egy fővárosközpontú működéssel akadémiánk komoly intézményrendszert tudott felépíteni, emellett művészi életpályamodellt tudott alkotni, elismeréseket, díjakat adományozni, egyedi támogatásokat, ösztöndíjakat nyújtani. Viszont egész mást jelent az országos szinten való működés, mint a régióként, szűkebb körben végzett, a helyi igényeket kielégítő munka, ahol élő, intenzívebb együttműködések tudnak elindulni" – hangsúlyozta a főtitkár. „Az MMA büszke arra, hogy egy gazdag kultúrájú városban lesz jelen és a Közép-Dunántúl régióban akadémikusok, köztestületi tagok, ösztöndíjasok és számos partnerszervezet együttes munkája tud kibontakozni majd" – tette hozzá Richly Gábor, majd végezetül gratulált Oberfrank Pálnak új megbízatásához, aki a munkacsoport elnökeként a régió egészének kulturális életében vállalt jelentős feladatot.

A Veszprém központú régióból huszonhat akadémikus és tizenhárom nem akadémikus köztestületi tag fejezte ki részvételi szándékát a munkacsoportban. Feladatuk, hogy figyelemmel kísérjék, segítsék a környezetükben az egyéni és közösségi művészeti és művészetelméleti tevékenységet, a helyi alkotómunkát és a kulturális értékteremtést, ezzel is szolgálva a regionális művészeti munka fejlesztését.

Bemutatták a Veszprém város építészeti topográfiája című kötetet

A sajtótájékoztatót könyvbemutató követte, melynek keretében az MMA MÉM-MDK szakemberei, szerzői által írt és szerkesztett, az MMA Kiadó gondozásában, a VeszprémBalaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa programsorozat alkalmából megjelent Veszprém város építészeti topográfiája című kötetet ismerhették meg a jelenlévők. A könyvbemutatón köszöntőt, illetve tájékoztató beszédet tartott dr. Richly Gábor, az MMA főtitkára, Brányi Mária, Veszprém Megyei Jogú Város alpolgármestere, dr. Almássy Kornél, a Magyar Építészeti Múzeum Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM MDK) igazgatója, Pécsi Györgyi, az MMA Kiadó ügyvezető igazgatója, az MMA levelező tagja, valamint Jankovics Norbert, a könyv szerkesztője.
A kötetről bővebben itt lehet olvasni…