Biztató kezdet az MMA Erdélyi Bizottságának megalakulása

Beszélgetés Szabó Ödönnel és Szűcs Lászlóval
 
Budapesten, március 28-án megalakult a Magyar Művészeti Akadémia Erdélyi Bizottsága a köztestület irodaházában. A bizottság kiemelt feladatai közé tartozik, hogy javaslatot tegyen az MMA elnöksége felé az Erdély területén megvalósuló programok egyedi támogatására, az erdélyi régió tevékenységére vonatkozó fejlesztési irányokra, amellett, hogy kapcsolatot épít a helyi kulturális szereplőkkel – művészekkel, civil és egyházi szervezetekkel, önkormányzatokkal. Célja továbbá az MMA erdélyi munkacsoportja alakulásának előkészítése, egyben elősegítése.
Turi Attila, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke, Kiss János alelnök, Richly Gábor főtitkár 2025. január 23-tól kétnapos nagyváradi látogatás keretében egyeztette a megalakuló Erdélyi Bizottságba meghívott akadémikusokkal a bizottsági tevékenységgel és az alakuló üléssel kapcsolatos részleteket. Kíváncsiak voltunk, hogy milyen elképzeléseket, elvárásokat fogalmaznak meg a bizottság megalakulásáról és tervezett működéséről azok, akik részesei Nagyvárad kulturális életének. Szabó Ödön parlamenti képviselőt, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség Bihar megyei ügyvezető elnökét, illetve Szűcs László főszerkesztőt, a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének elnökét Kocsis Csaba, az MMA köztestületi tagja (MMA Debreceni Regionális Munkacsoport) kérdezte az MMA Erdélyi Bizottsága megalakulásával kapcsolatban.
 
Szabó Ödön: Egy olyan közösség, mint az erdélyi magyar közösség, megérdemli, hogy sajátos státuszt kapjon a Magyar Művészeti Akadémián belül. Történelmi hagyományaink, például a transzilvanizmus szellemében: egységben az önállóság – e sajátosság gondolatának tiszteleteként fogadtam az Akadémia döntését, a bizottság létrehozásának a hírét.
Szűcs László: Ennek a kezdeményezésnek a legfontosabb hozadéka lehet, hogy a minőségi kultúra ügye egy biztos intézményi hátteret kaphat. Manapság sajnos számos esetben nem egyértelmű – s ebben a médiának is megvan a maga felelőssége – hogy mit tekintünk értékes művészetnek, s mi az, ami nem tartozik ebbe a körbe. Az értékőrzést és értékteremtést illetően számítok az MMA Erdélyi Bizottsága leendő munkájának pozitív hatásaira.
 
- Hogyan élték meg a nagyváradi előkészítő találkozót? Mennyire volt hasznos, eredményes?
Szabó Ödön: Nagyon eredményesnek gondolom a találkozót. Kiváló emberek komoly szakmai elképzeléseire, jó hangulatban lezajlott beszélgetéseire tudok visszaemlékezni. Úgy látom, hogy a kezdeti lépések megtörténtek, a munka elkezdődhet: a „fal áttört", és immár az Akadémián és annak tagjain múlik, hogy születnek e kézzelfogható eredmények. A kezdet mindenesetre biztató.
Szűcs László: Ugyan személyesen nem lehettem jelen ezen a találkozón, de a résztvevők visszajelzései, illetve a találkozót megelőző sajtótájékoztatón megjelenő újságírók szerint is jól előkészített, színvonalas és hasznos volt a rendezvény. Más esetekben is szükség lenne a kulturális, művészeti élet szereplőinek hasonló párbeszédére.
 
- Mit várnak az erdélyi MMA Bizottság megalakulásától?
Szabó Ödön: Elsősorban azt, hogy a megfelelő színvonalat képviselő erdélyi magyar művészvilág számára teremtsen lehetőségeket, szereplési platformokat. Fontos lenne, hogy ne csak egyéni kapcsolatokra épülve, hanem intézményi keretek között, kiszámítható módon mutassák be az itteni értékeket; emellett gondoljanak a következő művésznemzedékre is: a „kinevelésükre", a támogatásukra. Remélem, hogy lehetőség nyílik majd számos nívós program megszervezésére, és a megfelelő szakmai „körforgás" megteremtésére is az egységes Kárpát-medencei magyar térben.
Szűcs László: Az Erdélyi Bizottságnak fontos szerepe lehet a minőségi kultúra népszerűsítése terén, a pályázati lehetőségek megismertetésében. Ezen felül kiemelném a kapcsolatépítési tevékenység jelentőségét is, hiszen szakmai partnerségeket alakíthat ki helyi kulturális intézményekkel, szervezetekkel. Lényegesnek tartanám, hogy valamennyi művészeti terület hangsúlyosan képviselve legyen, ugyanis az MMA-ról mifelénk sokan úgy gondolják, hogy inkább képzőművészeti fókuszú szervezet – jóllehet nyolc művészeti területen és a művészetelmélet terén egyaránt segíti a kortárs magyar alkotókat, az anyaországon belül és külhonban is.
 
Szöveg: Kocsis Csaba
Fotó: Haris Éva
2025. április 3.  |  turi attila kiss jános erdélyi bizottság