A Magyar Művészeti Akadémia húsvéti üdvözlete

MŰVÉSZETI PROGRAM PÁLYÁZATI KIÍRÁSA - MMA-25-P1
Az MMA Építőművészeti Tagozatának „Borsi, Rákóczi-kastély déli térfala 2024" című pályázata
AZ MMA-24-P2 KÓDJELŰ PÁLYÁZAT EREDMÉNYE

A Magyar Művészeti Akadémia
ingyenes időszaki kiadványa




Információk, időpontok és jegyárak ––> Pesti Vigadó
A szabadság, amitől szárnyal a lélek és megdobban a szív
Kovács Dénes, a sallangmentes játék mestere
Szecsődi Ferenc „Ahogy beszél az ember…" című előadásában a 95 éve született és 20 éve elhunyt Kovács Dénes hegedűművészre emlékezett 2025. április 16-án a Makovecz utcai akadémiai szalonban. A zenés ismertterjesztő esten közreműködtek Csévi Flóra és Somogyi Kinga hegedűművészek, valamint Benedekfi István zongoraművész.

Mindenek újulnak
Berecz András természetességről, fényjelekről és a legtökéletesebb hangszerről
Az énekes, mesemondó Berecz András néprajzi, antropológiai természetű fotókat is készít évtizedek óta. Harangokról és harangozókról szóló kiállítása közel egyidőben nyílik meg Budapesten, Csíkszeredában, Kassán, Lendván, Kolozsvárott és Bécsben. A Pesti Vigadó 12. Nyitott ház összeművészeti mulatságán Szabó Dénes karnagy világhírű kórusával, a Cantemus Gyermekkarral, valamint Szabó Dániel cimbalomművésszel lép színpadra 2025. május 10-én este 19 órakor Mindenek újulnak – Tisztelet Kodály Zoltánnak címmel.

In memoriam Fekete György
Emlékülés Fekete György halálának ötödik évfordulója alkalmából
A Pesti Vigadóban rendezte meg április 14-én a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ kerekasztal-beszélgetéssel egybekötött megemlékezését a 2020. április 15-én elhunyt Fekete Györgyről, a Magyar Művészeti Akadémia néhai tiszteletbeli elnökéről, néhai nemzet művészéről. A rendezvényen köszöntőt Almássy Kornél, a Magyar Építészeti Múzeum igazgatója és Turi Attila, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke mondott.

Oltári Múlt
Szakrális tanulmányút Gömörben
A Szimmetria Alapítvány Oltári Múlt – Felvidéki középkori templomaink címmel szakmai kirándulást szervezett április 13-án Gömörbe a Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ), a Magyar Urbanisztikai Társaság (MUT) Örökséggazdálkodási Tagozata együttműködésével. A térség szakrális műemlékeit összekötő Gótikus úton Jánosi, Rimabrézó és Pelsőc középkori templomait látogathatták meg az érdeklődők Prokopp Mária Széchenyi-díjas művészettörténész szakmai vezetésével.

Valóság és költői világ
Gyöngyössy Imre emlékezete
Szenvedés és szenvedély címmel jelent meg a Gyöngyössy Imre filmrendező művészetét bemutató kötet Gelencsér Gábor tanulmányával, az MMA Kiadó gondozásában. A könyvet a Vigadóban mutatták be április 9-én.

Megmozduló szenvedélyek
Zsuráfszky Zoltán A hűtlen feleség című előadásról
A kettős tragédiával végződő történet alapja erdélyi balladakincsünk egyik legnemesebb darabja. A Magyar Nemzeti Táncegyüttes előadásáról Jászay Tamás készített cikket a papageno.hu számára, az alábbiakban ennek szerkesztett változatát közöljük.

A kihívások zeneszerzője
Tóth Péter 60 éves
Zeneszerzőként színpadi, vokális és hangszeres műveket egyaránt alkot, zeneműkiadót vezet, tanít és társadalmi feladatokat egyaránt vállal az Erkel-, Bartók Béla–Pásztory Ditta-díjas érdemes művész, Tóth Péter. A Magyar Művészeti Akadémia Zeneművészeti Tagozatának vezetője április 11-én tölti be hatvanadik életévét. Az évforduló önmagában nem jelent nagy változást az életében, továbbra is végzi szerteágazó alkotói munkáját, bemutatókra, izgalmas zenei feladatokra készül.

Mohács hőseinek emlékezete új formát ölt
Megszületett a mohácsi és nagyharsányi alkotói pályázat eredménye
Két jelentős alkotói pályázat eredményét hirdették ki a Mohácsi Nemzeti Emlékhelyen. A Duna-Dráva Nemzeti Park írta ki a pályázatot, a két bírálóbizottság döntően ugyanazon szakemberekből állt, dr. Hargitai János országgyűlési képviselő elnökletével. Mind az 1526. évi mohácsi ütközet központi emlékművének létrehozására, mind pedig az 1687-es győztes Harsány-hegyi csata emlékhelyének továbbépítése céljából kiírt pályázat esetében megszületett a zsűri által elfogadott rangsor. Az eseményen Dévényi Sándor építőművész, az MMA Pécsi Regionális Munkacsoportjának elnöke ismertette a pályázatok eredményét.
Rossz terv nincs
Eredményt hirdettek a borsi Rákóczi-kastély építészeti ötletpályázatán
A Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti Tagozata „Borsi, Rákóczi-kastély déli térfala 2024" címmel nyílt, építészeti tematikájú pályázatot hirdetett meg. A pályázat keretében a közelmúltban felújított borsi Rákóczi-kastély déli térfalának építészeti megfogalmazására, a várkastély zárt jellegének, formájának visszaállítására várt ötleteket a kiíró Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti Tagozata. A pályázat díjait és elismeréseit Salamin Ferenc Kossuth-díjas építész, az MMA Építőművészeti Tagozatának vezetője és Krcho János építész, az MMA rendes tagja adta át április 8-án, az eseményen részt vett többek között Perényi Lóránt helyettes államtitkár is.
Milyennek álmodjuk a jövő iskoláját?
Művészettel nevelés egy empatikusabb társadalomért
A teljes életért, a teljes emberért! mottóval újabb pedagógiai módszereket, úgynevezett jó gyakorlatokat ismerhettek meg az érdeklődők 2025. április 8-án a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet (MMA MMKI) IV. Művészettel nevelés műhelykonferenciáján a Pesti Vigadóban. A tanácskozáson szó esett arról is: milyen tanárképzést feltételez a jövő iskolája? Csáji László Koppánnyal, az MMA MMKI igazgatójával a Művészettel Nevelés Hálózatról, a Nemzeti alaptanterv esedékes felülvizsgálatáról és az élményszerű tanulásról is beszélgettünk.

A hegymászás gyönyörűsége
Szörényi László „gyógyjókaizásról", Garibaldi-kultuszról és kifaragott lépcsőfokokról
A Jókai-bicentenárium alkalmából az MMA Kiadó gondozásában ősszel megjelenik az Akik kétszer halnak meg című regény Szörényi László előszavával. A József Attila-díjas irodalomtörténész, az MMA rendes tagja május első hétvégéjén Jókai és Olaszország címmel tart előadást Balatonfüreden, az író egykori villájában. Örök kérdés: melyik Jókait válasszuk elsőnek?
Lélek és élet
Rudolf Mihály építész és útitársai tárlata
A Miskolci Galéria Rákóczi-házában látható Rudolf Mihály építész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja kiállítása. A Pro Architectura-, Ybl Miklós- és Kós Károly-díjjal kitüntetett építész tárlata csaknem fél évszázad munkásságába nyújt betekintést százhatvan kétdimenziós tervrajz és megannyi térbeli alkotás segítségével, köztük az egri főszékesegyház felújítási munkálatait bemutató tablóval. A kiállítás, melynek kurátora Sulyok Miklós művészettörténész, az MMA rendes tagja, 2025. május 4-ig látogatható a Miskolci Galériában.